Sebkezelés, kötszerek
Gyakran előfordulhat kisebb sérülés, horzsolás a nyári időszakban. A kisebb sebek kezelése otthon is lehetséges, ha tudjuk a megfelelő sebkezelési lépéseket. Ha azonban nagyobb a seb kiterjedése, vagy harapás okozta a sebet, föld vagy rozsdás tárgy került bele, a vérvesztés jelentős, azonnal orvoshoz kell fordulni!
Seb alatt a bőr, a nyálkahártya folytonosságának megszakadását értjük, keletkezés alapján lehet vágott, metszett, horzsolt, szúrt, zúzott seb, vagy hőhatás, sugárzás hatására kialakuló seb. A sebgyógyulás helyreállító élettani folyamat, feladatunk, hogy a seb gyógyulásához ideális környezetet teremtsünk.
Sebkezelési cél: fájdalom és vérzéscsillapítás, fertőzések elleni védelem, gyógyulás elősegítése.
Sebellátás:
1. Tisztítás és fertőtlenítés:
Első lépés a szappanos kézmosás vagy alkoholos kézfertőtlenítés. Ha ránézésre tisztának tűnik a seb, akkor is tisztítsuk meg bőséges langyos vízzel, ne csak a sebet, a seb környékét is mossuk meg alaposan. A sebbe került idegen testeket fertőtlenített csipesszel távolítsuk el.
A seb fertőtlenítésére használjunk speciális sebfertőtlenítő szert. Fertőtlenítésre alkalmazhatunk Betadine vagy Octenisept oldatot, amelyek kíméletesen tisztítják és fertőtlenítik a sebet, védenek a fertőzések kialakulásától. Kerülendő a sebhintőpor alkalmazása, hiszen elzárja a sebtől az oxigént, vart képez és csökkenti a sebgyógyulást.
2. Sebfedés
A fertőtlenítést követően a sebet be kell fedni, nedves környezetet kell biztosítani a megfelelő sebgyógyuláshoz, illetve a sebfedés véd a kórokozókkal szemben. Tévhit, hogy a szabad levegő és a napfény elősegíti a seb gyógyulását.
Kötszer típusok:
Speciális anyaggal rendelkeznek a korszerű sebtapaszok, amelyek nem ragadnak a sebbe, magas nedvszívó képességgel rendelkeznek, segítik a hegmentes sebgyógyulást.
Hagyományos módszer:
Sebfertőtlenítés után mull-lap vagy modern, sebbe nem tapadó, nedvszívó képességgel rendelkező steril sebpárna használata, majd rögzítése. A rögzítése történhet ragtapasszal, vagy modern öntapadó kötszerrel.
Sebtapasz:
Kisebb sebek esetén ajánlott használatuk, széles választékban elérhetőek, lehet vágható vagy fix méretű, vízálló, antibakterális réteggel ellátott sebtapasz. Gyerekek számára különböző színű és mintájú sebtapaszok érhetők el.
Szigetkötszer:
Öntapadó felülettel ellátott, középen sebbe nem ragadó sebpárnával rendelkezik, nedves környezetet biztosít a sebgyógyuláshoz. Egyszerű a használata, a kötéscsere során nem sérti fel a sebet. Különböző méretekben elérhető.
Hidrogél vagy hidrokolloid kötszer:
Nedves közeget biztosító speciális kötszerek, gyorsítják a sebgyógyulás folyamatát, védik a kialakult szöveteket és védelmet nyújtanak a kórokozókkal szemben.
Alginát kötszer:
Feladata a sebváladék felszívása, kapcsolatba lép a sebváladékkal, segíti a sebgyógyulást. Erősen váladékozó, fertőzött sebek esetén ajánlott használata.
Habkötszer:
Közepesen váladékozó sebeknél ajánlott, magas nedvszívó képességgel rendelkezik. Légáteresztő, nem tapad a sebbe, hosszabb ideig maradhat a seben.
Impregnált kötszer:
Ezüst tartalmú, antiszeptikus hatású kötszer.