+36 30 411 2030      

  webshop@reginagyogyszertar.hu      

  H-V: 0-24

Rovarcsípések

 

 

Rovarcsípések

Nyáron jelentősen emelkedik a rovarcsípések száma. A jó idővel együtt járnak a kültéri programok, kinti játék, kirándulás, kertészkedés, így több esetben találkozunk az ebben az időszakban amúgy is aktívabb rovarokkal. A legtöbb rovar csípése ártalmatlan, csupán kipirosodott, irritált bőrrel, viszketéssel, hólyagokkal jár. A tünetek néhány nap alatt és fájdalom nélkül elmúlnak, ezért ezeket a tüneteket elegendő helyileg kezelni, a csípés helyét fertőtleníteni.  Nagyon fontos, hogy a csípést nem szabad vakarni, mert a vakarás következtében elfertőződhet a csípés!

A viszketést érdemes csillapítani hideg vizes vagy jeges hűtéssel, vagy kifejezetten csípések kezelésére fejlesztett gyógynövényes készítményekkel, szükség esetén antihisztamin tartalmú gélekkel, krémekkel, gyógyszerekkel.

Az elvakart, elfertőződött csípésekkel orvoshoz kell fordulni, kezelése antibiotikummal történik. Abban az esetben, ha légutakban, szájban történik a csípés, vagy gyorsuló légzést és pulzust, intenzív izzadást, sápadtságot tapasztalunk a csípést elszenvedőnél azonnal forduljunk orvoshoz!

Szúnyogcsípés

Kellemetlen viszkető, bőrpírt okozó, olykor fájdalmas bőrelváltozást okoznak, melyet már mindannyian tapasztalhattunk. Néhány éve Magyarországon is megjelentek a tigrisszúnyogok. Ezeknek az állatoknak is hasonló a csípése, fontos különbség, hogy súlyos betegségeket is terjeszthetnek, mint a nyugat-nílusi, vagy dengue láz, ezért különösen fontos a csípések megelőzése és a riasztó szerek alkalmazása.

A darazsak és méhek által okozott csípések során méreganyag kerül a szervezetbe, ez pedig minden esetben kisebb-nagyobb helyi reakciót okoz. A csípés fájdalommal, duzzanattal, bőrpírral jár. A méhek fullánkját a csípést követően azonnal távolítsuk el, ezzel csökkenthetjük a szervezetbe kerülő méreg mennyiségét. Előfordulhat, hogy valaki allergiás a darázs-, méhcsípésre, ha légzési nehézséget, szédülést és megduzzadt arcot vagy szájat tapasztal azonnal hívjon mentőt! Orvosi kivizsgálást követően adrenalin tartalmú készítményt írnak fel, mely anafilaxiás sokk esetén alkalmazandó.

Kullancs csípése a korábban említettekhez képest észrevétlen marad, nem okoz jelentős fájdalmat, így a kullancsnak van ideje megszívnia magát a vérünkkel, fontos azonban, hogy minél előbb eltávolítsuk a kullancsot, ugyanis vírusokkal és baktériumokkal lehetnek fertőzöttek, ezek a kórokozók a szervezetünkbe kerülhetnek.  Korábban közkedvelt mód volt a parazita megfojtása olajjal, krémmel, zsírral, ez inkább veszélyes, mintsem hatásos! A parazita kiszedésének helyes módja, ha a fejéhez, illetve bőrünkhöz legközelebb fogjuk meg csipesszel és egyenletes, lassú mozgással húzzuk ki, vagy forduljunk szakemberhez. Ha bármilyen elváltozást vagy tünetet észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz! Magyarországon leggyakrabban a Lyme-kórt és a vírusos agyvelő/agyhártya-gyulladást terjesztik. A kullancs okozta agyvelő/agyhártya-gyulladás ellen van védőoltás, de ez a Lyme-kór ellen semmilyen védelmet nem jelent. Lyme-kór esetén jellegzetes tünet a csípés körül megjelenő kiütés, amely kezdetben homogén piros, könnyen összetéveszthető az allergiával, később gyűrűszerű. A bőrtünetek mellett láz, fejfájás, fáradékonyság, nyirokcsomó duzzanat is megjelenhet.

A pókok általában egyetlen csípést ejtenek. A pókcsípés enyhébb esetben kis piros, szúró, viszkető, égő érzéssel járó, közepén szúrócsatornákat tartalmazó 1-2 centiméteres duzzanatot okoz. A pókcsípés során a csáprágó kettős szerve miatt két szúrásnyom látható a csípés centrumában, de az is előfordulhat, hogy a kiváltott reakció miatt nem lesz látható a szúrásnyom. Magyarországon szerencsére nem élnek életveszélyes mérgű pókfajok, ezért nem szükséges orvoshoz fordulnunk a csípéssel, a tünetek néhány napon belül maguktól enyhülni fognak.

A Hangya csípése aránylag könnyen felismerhető: apró, halvány vörös, égő, viszkető kiütés szerű folt jellemzi. A hangyacsípés közepén aprócska gennyhólyaggal is találkozhatunk, ez a csípés közben befecskendezett hangyasav miatt alakul ki. Jellemzően sok csípés borítja a bőrfelületet.

Az ágyi poloska csípése fájdalmatlan, a csípés helyén apró, kiemelkedő és rendkívül hevesen viszkető kiütések alakulnak ki. Az ágyi poloska vékony bőrfelületet keres a bőr felületéhez közel lévő ér lecsapolásához, az ér megtalálása nem megy mindig elsőre, ezért egymás mellett több, akár 4-6 piros csípést is tapasztalhatunk.

Az ágyi poloska-fertőzöttséget az elhanyagolt környezettel hozzuk összefüggésbe, azonban ez az élősködő tiszta környezetben is éppúgy előfordul. Nem terjeszt betegségeket, ellenben az ágyi poloska nyála és a seb mellé ürített széklete sok mindenkiből allergiás reakciót vált ki, emiatt az ágyi poloska csípés akár egy hétig is viszkethet.

Csípések megelőzése

Használjunk illóolajokat tartalmazó sprayket, tapaszokat, karkötőket, amelyek védelmet nyújtanak a rovarok ellen. Kerüljük a bozótokat, ha mégis bozótos helyen járunk ajánlatos a lötyögő nadrágszárat a zokniba, az inget a nadrágba betűrni!

A csípések kezelésére gyógyszertárunk ajánlata:

A Novosil gél egy különleges készítmény, amely az indiai tömjénfa- és a keserűfű kivonatnak (rezveratrol) köszönhetően, gyorsan és hatékonyan csillapítja a viszketést és csökkenti a rovarcsípés okozta kipirosodást. A zsálya, mentol, bazsalikom, cickafark illóolajoknak köszönhetően az alkalmazás helyén azonnal kifejti fertőtlenítő és bőrnyugtató hatását. 1 éves kortól alkalmazható. Nem fényérzékenyít.

 

Ajánlott termékek

A termék a kosárba került!

A termék a kívánságlistára került!