A köhögés olyan reflexes, védekező mechanizmus, amelynek során nagy mennyiségű levegő távozik, és ezt jellegzetes hanghatás kíséri. Célja a felgyülemlett váladék, idegen anyagok eltávolítása. A köhögés gyakori tünete a különböző eredetű légúti fertőzéseknek.
Száraz és hurutos köhögés- mi a különbség?
Fontos, hogy el tudjuk különíteni a két köhögés típust, mert ez alapján választjuk meg a szükséges terápiát.
Hurutos köhögés (produktív) esetén váladék ürül a légutakból. Hurutos köhögésnél nyákoldó készítményeket kell alkalmazni, amelyek a nyák elfolyósítását, eltávolítását segítik. Fontos a bőséges folyadékbevitel. Ebben az esetben köhögéscsillapító használata nem javasolt, mert a tüdőben felgyülemlene a nyák, és ez szövődményekhez vezethet. Kivételt képez, ha a beteg nem tud aludni, ebben az esetben éjszakára használhat köhögéscsillapítót.
A köpet lehet víztiszta vagy fehér; átlátszó, sárgás színű, amely allergiás eredetre utal; sűrű, sárga/zöld, rossz szagú, amely alsó légúti fertőzésre utal; véres, ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni!
A száraz köhögés (improduktív) nem jár köpetürítéssel. Ezt általában vírusfertőzés okozza, de könnyen felülfertőződhet, ebben az esetben száraz köhögéssel kezdődik, majd hurutos lesz, végül ismét száraz köhögés tapasztalható. A száraz köhögés kezelése köhögéscsillapítókkal történik.
Hurutos köhögés kezelése – Nyákoldó gyógynövények
Az illóolajoknak számos jótékony hatásuk ismert, használhatjuk külsőleg, inhalálásra és belsőleg is. Külsőleges készítmények a bedörzsölésre alkalmas gélek, balzsamok. Inhalálás során a nyálkahártyákat benedvesíti a kellemesen meleg gőz. Belsőleges készítmények a cseppek, szirupok, tabletták.
Illóolaj tartalmú gyógynövények a borsosmenta levél (Menthae piperitae folium), az eukaliptusz levél (Eucalypti folium), és a kakukkfű (Thymi herba) is, melyek felszívódva a nyálkahártyán kiválasztódnak, a hörgőkben csökkentik a viszkózus nyák termelését, és a hígabb váladékot termelő mirigyek aktivitását növelik. A kínai csillagánizs termés (Anisi steallati fructus), és az édesköménytermés (Foeniculi fructus) simaizomgörcsoldó, köptető hatású. A borsosmenta levél ellenjavallt 3 éves kor alatt.
Szaponin tartalmú növényi hatóanyagok a szekréciót fokozzák, a nyákot elfolyósítják. Ilyen hatóanyagok az igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra), a borostyánlevél (Hedera helix), a fehér szappangyökér (Saponariae albae radix), a kankalingyökér (Primulae radix).
Száraz köhögés kezelése – Köhögéscsillapító gyógynövények
A száraz köhögésben alkalmazott gyógynövények bevonó nyálkaréteget képeznek a nyálkahártyán, ezáltal csillapítják a köhögési ingert, az irritációt.
Nyálka tartalmú gyógynövények:
- Izlandi zuzmó (Lichen islandicus) - 1 éves kor alatt nem alkalmazható.
- Orvosi ziliz levél (Althaea folium) – 2 éves kor alatt, és diabetesben nem alkalmazható.
- Mályvalevél (Malvae folium)
- Hársfavirág (Tiliae flos) – 4 éves kor alatt, terhesség, szoptatás esetén nem alkalmazható
- Lándzsás útifű levél (Plantaginis lanceolatae folium) – 3 év alatt nem alkalmazható.
Köhögés kezelésére ajánlott készítmények:
- Herbal Swiss Medical szirup, amely öt gyógynövénykivonatot tartalmaz. A szirup bevonatot képez a szájnyálkahártyán, a torkon, enyhíti a torokkaparást, az irritációt és a köhögést. Gyerekeknek 3 éves kortól adható. Gyerekeknek 5ml naponta 3 alkalommal, felnőtteknek 15 ml adható naponta 3 alkalommal.
- A Herbalmed Medical pasztilla köhögéscsillapító, torokfájást enyhítő, gyulladáscsökkentő hatású készítmény. 3 éves kortól alkalmazható. Adagolása: 2-3 óránként 1 pasztilla, gyerekeknek 12 éves korig maximum 5 pasztilla ajánlott, felnőtteknek maximum 10.
A készítmények elérhetőek a webshopon: https://www.reginagyogyszertar.hu/webshop