+36 30 411 2030      

  webshop@reginagyogyszertar.hu      

  H-V: 0-24

Köhögés gyógyszeres kezelése

 

 

 

A köhögés egy reflexes védekezőmechanizmus, melynek célja, hogy megszabaduljunk a legutakat irritáló idegen anyagoktól, felgyülemlett nyáktól. Légúti fertőzések során gyakori tünet a köhögés, fontos megállapítani a típusát, illetve, hogy milyen régóta áll fenn. A régóta fennálló köhögésnél forduljunk orvoshoz!

Fontos a köhögés típusa, megkülönböztetünk száraz, illetve hurutos köhögést. A száraz köhögés nem jár köpetürítéssel, míg hurutos köhögés esetén váladék ürül a légutakból. A váladék lehet víztiszta, fehér, ez virális eredetre utal; vagy lehet sűrű, sárga/zöld színű, amely bakteriális eredetre utal. 



 

Hurutos köhögés kezelése

Nagyon fontos, hogy a váladékképződéssel járó köhögést nem szabad csillapítani, különben gátolnánk a váladék ürítését, ami jó táptalaj a baktériumok, vírusok számára. Nyákoldó, köptető készítményeket kell alkalmazni kezelésére. Ezek a készítmények elfolyósítják a nyákot, és segítenek a nyálkahártyáról való eltávolításban. 

A gvajfenezin szekretolitikus- nyálkahártya szekréciót fokozó, nyákot hígító hatóanyag. Szirupokban, tablettákban elérhető, a szirup két éves kortól alkalmazható.

Mucolitikus- nyákot elfolyósító hatással bír az ambroxol, a brómhexin, az acetilcisztein és a karbocisztein hatóanyag. Az brómhexin aktív metabolitja az ambroxol, azzal megegyező hatású, de a surfactant képződést is elősegíti, ezáltal meggátolja a nyák letapadását a hörgők falára. Az acetilcisztein nyákoldó hatásán kívül antioxidáns is. Az acetilcisztein az antibiotikumokkal kölcsönhatásba lép, legalább két óra elteltével ajánlott alkalmazni az antibiotikumokat az acetilciszteinhez képest. Fekély esetén a mucolitikumok alkalmazása ellenjavallt.

Nyákoldó készítmények alkalmazásánál figyeljünk:

  • Fontos a bőséges folyadékbevitel, ezzel is segítve a nyákoldást.
  • Este hat óra után már ne alkalmazzuk ezeket a hatóanyagokat annak érdekében, hogy nyugodtan pihenjünk.
  • Ne alkalmazzuk egyidejűleg köhögéscsillapító készítményekkel, ellentétes hatásúak.
  • Kizárólag éjszakára használhatunk köhögéscsillapítót a nyugodt alvás érdekében.
  • 5 napnál ne alkalmazzuk tovább, ha továbbra is fenn áll a köhögés forduljunk orvoshoz!



 

Száraz köhögés kezelése

A nyálkahártya kiszáradása és gyulladása száraz köhögést válthat ki, melyet köhögéscsillapítókkal kezelhetünk. A köhögéscsillapítók a köhögési reflex gátlása révén csökkentik a köhögési ingert, ezáltal intenzitását, gyakoriságát. Megkülönböztetünk centrálisan és perifériásan ható hatóanyagokat, vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszereket. Vény nélkül dextrometorfán és prenoxdiazin tartalmú készítményt alkalmazhatunk köhögéscsillapítóként. A dextrometorfán hatóanyag két éves kortól alkalmazható szirup formájában. A dextrometorfán nem alkalmazható antidepresszánsokkkal. A prenoxdiazin köhögéscsillapító hatása 3-4 órán keresztül tart, egy éves kortól alkalmazható.

 

Orvoshoz kell fordulni, ha:

  • Tartósan fenn áll a köhögés (>3 hét)
  • Köpetben vér, rózsaszín váladék található.
  • Súlyosbodó, megállíthatatlan köhögés esetén.
  • Mellkasi fájdalom, légzési nehézség esetén.

Ajánlott termékek

A termék a kosárba került!

A termék a kívánságlistára került!