A babák és gyermekek bőre sokkal érzékenyebb, vékonyabb, mint a felnőtteké, ezáltal könnyebben sérülhet a bőr védőrétege, ennek köszönhetően bőrük speciális ápolást igényel.
A hideg, szeles idő és a fűtési szezon beköszöntével bőrük érzékennyé, nagyon szárazzá válhat. Genetikai oka is lehet a száraz bőr kialakulásának. A bőr felszínén ilyenkor egyre kevesebb lipid termelődik, a bőr sejteinek vízmegtartó képessége csökken.
Száraz bőr tünetei
A száraz bőrt húzódás, érdesség, berepedezettség, hámlás, kipirosodás és viszketés jellemzi. A száraz bőr hajlamosabb az irritációra, allergiára, gyulladásra.
Atópiás dermatitisz
A csecsemők és a gyermekek egyik leggyakoribb bőrbetegsége. Az atópiás dermatitisz egy genetikailag öröklődő, nem fertőző krónikus betegség, amely leggyakrabban csecsemőkorban vagy gyermekkorban kezdődik. Csecsemőknél a kiütések hirtelen jelentkeznek, általában az orcákon, a fejbőrön (koszmó), a térden és a könyökön. A kiütések mellett bőrszárazság, viszketés, kipirosodás a jellemző. A gyerekeknél kiütéses, száraz, viszkető és pikkelyesedő foltok jelennek meg. Az érintett területek általában a könyök-térdhajlat, a nyak, a csukló, a láb és/vagy a farpofák közötti hajlat, a bőr megvastagszik ezeken a területeken.
Az atópiás dermatitisznek két fázisa van, az aktív és az inaktív fázis. Az inaktív fázisban a bőr nagyon száraz, hámlik. Az aktív fázist gyulladás és viszketés jellemzi, ilyenkor a betegség fellángol.
Kezelése
Kerüljük a habfürdők, szappanok használatát, helyette használjunk olajos készítményeket. Az olajtusfürdők visszaállítják a bőr hidrolipid-film rétegét. A forró víz és a hosszantartó fürdés eltávolítja a lipideket a bőrből, ezért rövid ideig és meleg vízben fürödjenek a gyerekek.
A nem aktív fázisban nagyon fontos a bőrápoló termékek napi használata. Olyan terméket válasszunk, amely lipidpótló, intenzív hidratáló hatású és amelyek hatákonyan csillapítják a viszketést. Fontos, hogy naponta legalább kétszer használjuk a termékeket. A hidratálók rendszeres használata hosszú távon tünetmentes állapotot eredményezhet.
Az aktív fázis esetén a bőrápoló termékeket egészítsük ki az orvos által felírt készítményekkel. A viszketést csillapíthatjuk antihisztamin vagy SOS viszketéscsillapító készítményekkel, ez azért fontos, mert a vakarás következtében felsértjük az amúgy is sérült bőrt, ezáltal megnövekszik a fertőzés kockázata.
Száj körüli dermatitisz
Olyan krónikus bőrgyulladás a száj körüli területen, melyet kiütések, bőrpír, száraz bőr és viszketés jellemez. Hosszú ideig tünetmentes lehet, időről időre fellángolhat. Gyulladáscsökkentő, hámosító készítmények használata javasolt.