Dohányzásról való leszokás
A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és szinte minden szervrendszerben károsodást idézhet elő.
A cigaretta füstje számos káros és mérgező anyagot tartalmaz. Körülbelül 4000 különféle vegyület található benne, melyből nagyjából 70 bizonyítottan rákkeltő, ilyen vegyületek például: benzol, kadmium, ammónia, hidrogén-cianid, aceton, formaldehid, polónium. A nikotin minden dohánytermékben megtalálható, ez a vegyület felelős a függőség kialakulásáért és fenntartásáért.
![]() |
A dohányzás hatására jelentősen fokozódik a szív- és érrendszeri megbetegedések (magas vérnyomás, érelmeszesedés, trombózis, szívinfarktus, stroke), egyes daganatok (tüdőrák, szájüregi rák, gégerák, nyelőcsőrák és húgyhólyagrák), valamint a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) kockázata.
A káros hatásoknak nem csak a dohányos van kitéve, hanem a környezete is, a passzív dohányzás is károsítja az egészséget. A dohányfüst nem csak kellemetlen és zavaró, hanem károsíthatja az egészséget is.
Leszokás
A dohányzásról való leszokás kezdetben számos nehézséggel jár, nagy kitartás és akaraterő kell hozzá.
A dohányzás abbahagyását a nikotin függőség, a nikotin megvonási tünetek nehezítik meg. Leszokáskor a fizikai elvonási tünetek több hétig tartanak, azonban a pszichés függőség hosszú hónapokig, sőt, évekig elhúzódhat.
Léteznek leszokást segítő nikotinpótló készítmények, elérhető rágógumi, tapasz, spray és tabletta formában.
- A rágógumi használata nem azonos az egyéb rágógumikéval, egy rágógumit lassan, kb. 30 percig kell rágni. 1-2 perc rágás után 1-1 percig a fogíny mögött kell tartani. Naponta 8-10 darab ajánlott. Előnye, hogy kiváltja a berögződött mozdulatokat (tegye abba a zsebbe, vagy táskába kell tenni, ahova a cigarettát szokta) Erősebb függőség esetén kombinálható más módszerrel.
- Tapasz: A tapaszt naponta egyszer, reggel kell felhelyezni és lefekvés előtt kell eltávolítani. Emellett rágyújtani tilos, mérgezést okozhat.! A tapasz különböző erősségben kapható, a nikotinfüggőség mértékétől függ az, hogy milyen hatáserősséget kell választani. Szívbetegségekben, terhességben nem javasolt!
- Szopogató tabletta: Alkalmazzon egy szopogató tablettát valahányszor erős késztetést érez a dohányzásra. Így, amennyire csak lehet, csökkentheti az elszívott cigaretták számát és tartózkodhat a dohányzástól, amilyen sokáig csak lehet.
- Spray: már 30mp után csökkenti a sóvárgást. Alkalmazzon 1 vagy 2 adagot olyankor, amikor egyébként rágyújtana egy cigarettára vagy vágyakozik utána. Először egy adagot alkalmazzon, és ha néhány percen belül nem szűnik meg a vágyakozás, adagoljon még egyet. Átlagosan annyiszor kell alkalmazni, ahány szál cigarettát elszívott korábban naponta. Majd a 7. Héttől kezdje el csökkenteni a napi adagok számát.