Kémiai, Fizikai szűrők

A kémiai szűrők az UV sugarak elnyelésével fejtik ki hatásukat és további csoportokba sorolhatóak annak megfelelően, hogy mely sugarak elnyelésére képesek: UVA, UVB, vagy mindkettő. A fizikai szűrők az UV-sugarak visszaverésével, vagy szétszórásával fejtik ki hatásukat. A vegyi tartalmú védőszerek gyakran több összetevő kombinációját tartalmazzák, hogy megfelelő védelmet nyújtsanak az UVA és UVB sugarak ellen egyaránt. A fizikai szűrők egyaránt hatásosak mind az UVA és UVB sugarak elleni védelemben. Két legismertebb fajtája a titán-dioxid és a cink-oxid. Ezen hatóanyagok közel a legideálisabb védelmet képesek megvalósítani, mivel vegyileg közömbösek, biztonságosak és minden fajta UV sugárzás ellen széleskörű védelmet biztosítanak.

Gyermekeknek szánt készítményeket 7-8 éves korig kell alkalmazni, akár fényvédelemben, akár bőrápolásban, utána már a felnőttek részére szánt termékek is alkalmazhatóak.

Egy éves korig általában csak fizikai fényszűrőt tartalmazó termékek elérhetők, egy éves kor fölött már kombinált vagy csak kémiai szűrős fényvédők is elérhetőek, bár vannak márkák, amelyeknél van kivétel. A fizikai fényszűrős gyermek termékekre a „minerale” felirat szerepel.

Általában fényvédőkből, elérhető folyékony(naptej), spray-s, száraz spray-s, és olajos formula is. Vannak, amelyek segítik a barnulást és vannak, amelyek önmagukban is barnítanak. A sima spray-k és a száraz spray-k között az a különbség, hogy míg az első naptejet juttat a bőrfelületre és ezzel nedvesíti azt, esetlegesen foltot hagy és fehéríti a bőrt, addig a száraz spray-k mint egy dezodor porlasztott formában a bőr nedvesítése nélkül szárazon hagyva azt juttatja fel a fényvédő hatóanyagokat a bőrre, foltot nem hagyva.

 

1, A kémiai szűrős naptejek a bőrbe szívódva elnyelik az UV sugárzást, majd azt hőenergiává alakítják, így gátolva meg a bőrkárosodást.** Előnyük a könnyen felvihető, lágy textúra**, amitől kevésbé ragadnak, és nem hagynak fehér nyomot maguk után a bőrön, ezért leginkább a mindennapi használat során ideálisak. Számtalan termék, például az arcra való naptejek már mattító hatással is rendelkeznek, hogy bőröd ne csillogjon a felvitel után. Hátrányuk, hogy ezeket a napozókrémeket gyakrabban kell után kenni, mert hamarabb veszítenek hatékonyságukból

2, A fizikai fényvédők vékony filmréteget képeznek a bőr felszínén, visszaverve a napsugarakat. Ezt a hatást ásványi anyagokkal, általában cink-oxiddal vagy titánium-dioxidokkal érik el. Előnyük, hogy kevésbé irritálják az érzékeny bőrt a kémiai napozótermékekhez képest. Hátrányuk viszont, hogy használatuk vékony fehér réteget hagy a bőrön, állagra pedig zsírosabb érzést keltenek, amit nehéz teljesen elkenni.